МАТЕМАТИЧНА МОДЕЛЬ І МЕТОД РОЗВ’ЯЗАННЯ УЗАГАЛЬНЕНОЇ ЗАДАЧІ НЕЙМАНА ТЕПЛООБМІНУ ПАРАБОЛОЇДА ОБЕРТАННЯ

Автор(и)

  • М. Г. БЕРДНИК
  • І. Г. ГУЛІНА

DOI:

https://doi.org/10.32782/KNTU2618-0340/2021.4.1.4

Ключові слова:

комплексний ряд Фур'є, крайова задача Неймана, інтегральне перетворення Лапласа, час релаксації

Анотація

В даний час недостатньо вивчені питання про розподіл температурних полів в заготовках при новому способу нагрівання, що здійснюється шляхом обертання заготовок в магнітному полі постійного струму, який створюється у збудниках з надпровідними обмотками, без знання яких неможливо здійснити його технічну реалізацію з високими техніко-економічними показниками. При цьому невелике число наукових робіт присвячено дослідженням електромагнітних і теплових явищ всередині заготовки при її обертанні в магнітному полі постійного струму. Тому вельми актуальною є задача розробки математичних методів моделювання температурних полів в заготовках при індукційному нагріву металу з використанням інноваційної технології, розв’язанню якої присвячена ця робота. В статті побудована нова узагальнена просторова математична модель розрахунку температурних полів в заготовках у вигляді параболоїда обертання, що обертається з постійною кутовою швидкістю, з урахуванням кінцевої швидкості поширення тепла у вигляді крайової задачі математичної фізики, а також знаходження розв’язків отриманої крайової задачі. Вперше побудована математична модель розрахунку полів температури в параболоїді обертання, який обертається, з урахуванням кінцевої швидкості поширення тепла, у вигляді крайової задачі математичної фізики для гіперболічного рівняння теплопровідності з граничними умовами Неймана. Побудоване інтегральне перетворення для двовимірного кінцевого простору, із застосуванням якого знайдено температурне поле у вигляді збіжних рядів по функціям Фур’є. Знайдений розв’язок узагальненої крайової задачі теплообміну параболоїда обертання, який обертається, з урахуванням скінченності величини швидкості поширення тепла, може знайти застосування при моделюванні температурних полів, які виникають при індукційному нагріві, що здійснюється шляхом обертання заготовок в магнітному полі постійного струму, який створюється у збудниках з надпровідними обмотками.

Посилання

Заикина Н. В., Плешивцева Ю. Э. Моделирование и управление температурными полями в процессе индукционного нагрева заготовок, вращающихся в магнитном поле постоянного тока. Вестник Самарского государственного технического университета, серия «Технические науки». 2009. № 3 (25). С. 215-223.

Бердник М. Г. Аналітичний розв’язок узагальненої крайової задачі теплообміну циліндра, який обертається. Математичні машини і системи. 2015. № 4. С.117-122.

Маркович Б. М. Рівняння математичної фізики. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2010. 384 c.

Лопушанська Г. П., Лопушанський А. О., М’яус О. М. Перетворення Фур’є, Лапласа: узагальнення та застосування. Львів: ЛНУ ім. Івана Франка, 2014.152 с.

Berdnyk M. The mathematic model and method for solving the dirichlet heat- exchangeproblem for empty isotropic rotary body. Non-Traditional Technologies in the Mining Industry. Solid State Phenomena. Vol. 277. Trans Tech Publications, Switzerland. 2018. P. 168-177.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-08-08