ПРАВИЛА РОЗГОРТАННЯ ЗНАКОВИХ КОМБІНАТОРНИХ ПРОСТОРІВ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2618-0340/2020.1-3.21Ключові слова:
знаковий комбінаторний простір, комбінаторна конфігурація, властивість періодичності, рекурентні комбінаторні оператори, інформаційний знакАнотація
Знакові комбінаторні простори існують в двох станах: спокої (згорнутому), який задається знаком, та динаміці (розгорнутому), який розгортається зі згорнутого. Точками цих просторів є комбінаторні конфігурації різних типів. В основі їхньої побудови лежать правила утворення та впорядкування цих об’єктів. Останні формуються з елементів заданої базової множини трьома рекурентними комбінаторними операторами, а упорядковуються за правилами, в яких використано властивість періодичності. Знаковий згорнутий комбінаторний простір задається інформаційним знаком, який містить базову множину, його тип і правила утворення з елементів базової множини точок розгорнутого простору. У природі існує скінченне число множин комбінаторних конфігурацій одного і того ж типу, кожна з яких може бути впорядкована різними способами як строго, так і хаотично. Як показав аналіз цих множин, багато з них упорядковуються одними і тими самими строгими процедурами, тобто існують закономірності їхнього генерування. Однією з них є властивість періодичності, яка випливає з рекурентного способу утворення та впорядкування комбінаторних конфігурацій. На основі цієї властивості розроблено рекурентно-періодичний метод, орієнтований для генерування комбінаторних конфігурацій різних типів. За допомогою цього методу упорядкування структурованих комбінаторних множин проводиться за одними і тими самими правилами, а деякі з них генеруються різними модифікаціями одного і того самого алгоритму. В статті описуються правила утворення та впорядкування структурованих комбінаторних множин, відповідно і знакових комбінаторних просторів. Уведено три рекурентні комбінаторні оператори, за допомогою яких формуються комбінаторні конфігурації. Це – транспозиція, вибирання та арифметичний оператор. Сформульовано три правила, за якими упорядковуються комбінаторні множини. Ці правила формуються на основі аналізу їхньої структури. Генерування комбінаторних множин проводиться з елементів заданої базової множини за допомогою наведених правил. Тобто, для їхнього впорядкування достатньо задати тип комбінаторної конфігурації, базову множину та правила їхнього утворення та впорядкування. Аналогічно описується і знаковий комбінаторний простір.
Посилання
Тимофієва Н.К. Знакові комбінаторні простори та штучний інтелект. Штучний інтелект. 2015. № 1-2(67-68). С.180 –189.
Рейнгольд Э., Нивергельт Ю., Део Н. Комбинаторные алгоритмы. Теория и практика / Пер. с англ. М.: Мир, 1980. 476 с.
Липский В. Комбинаторика для программистов / Пер. с польск. М.: Мир, 1988. 213 с.
Тимофієва Н.К. Теорія комбінаторної оптимізації та задачі штучного інтелекту. Прикладні питання математичного моделювання. 2018. № 2. С. 161–172. https://doi.org/10.32782/2618-0340-2018-2-161-172
Кнут Д. Искусство программирования для ЭВМ. Основные алгоритмы / Пер. с англ. В 3 т. М.: Мир, 1976. Т. 1. 735 с.
Литвиненко О. С. Методи генерації комбінаторних конфігурацій та їх застосування в математичному і комп'ютерному моделюванні задач перевезення та обробки вантажів: автореф. дис. ... канд. техн. наук: 01.05.02., Х.: Ін-т проблем машинобуд. ім. А.М. Підгорного, 2018. 21 с.
Стефлюк С. Д. Многочлени розбиттів та їх застосування: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.06. Івано-Франківськ: Прикарпатський нац. ун-т ім. В. Стефаника, 2016. 18 с.
Тимофієва Н.К. Теоретико-числові методи розв'язання задач комбінаторної оптимізації: автореф. дис. ... докт. техн. наук: 01.05.02. К.: ІК ім. В.М. Глушкова НАН України, 2007. 32 с.