ЗБІР ТА АНАЛІЗ ДАНИХ ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ПЕРЕВЕЗЕНЬ У МІСЬКІЙ ПАСАЖИРСЬКІЙ ІНФОРМАЦІЙНО-ТРАНСПОРТНІЙ СИСТЕМІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/KNTU2618-0340/2021.4.2.1.30Ключові слова:
ІТС, технології «розумного» міста, інтелектуальна транспортна система, безпілотний транспорт, планування перевезень, організація перевезень, матриця кореспонденцій, інфобус, інтелектуальний транспортАнотація
У запропонованій роботі розглядається концептуальна модель організації перевезень у міський пасажирській інформаційно-транспортній системі на базі безпілотних транспортних засобів. Інформаційно-транспортні системи є новим поколінням транспортних систем, що базуються на активному використанні інформаційних технологій та інтелектуальних алгоритмів для організації перевізного процесу. Особливістю даної міської пасажирської інформаційно-транспортної системи є те, що такі процеси як прогнозування, планування і управління перевезеннями, на яких будується організація роботи будь-якої транспортної системи, здійснюються в режимі реального часу, що дозволяє транспортній системі адаптивно реагувати на зміни попиту на перевезення. В роботі розглянуті не тільки структура і принципи функціонування транспортної системи, але і структура та принципи функціонування її інформаційної складової (єдиного інформаційного сервера), що є основою для прийняття рішень і організації перевезень: розглянуті принципи побудови процесу збору та аналізу заявок для складання плану перевезення пасажирів, який формується не тільки з урахуванням вже зареєстрованих в системі заявок, але і з урахуванням потенційних заявок на перевезення, які можуть надійти в транспортну систему до моменту появи транспортного засобу на зупиночному пункті. Запропоновано метод розрахунку прогнозного значення кількості потенційних заявок, який використовується для складання плану перевезення, і описана концепція його програмної реалізації через використання можливостей системи управління базами даних часових рядів, здатної до високопродуктивної вставці даних, в якій потік заявок записується і зберігається у вигляді дискретного часового ряду - сукупності послідовних спостережень, кожне з яких має свою тимчасову мітку, яка має його на осі часу. Запропоновані рішення мають на меті підвищення якості та своєчасності обслуговування пасажирів і одночасно дозволяють максимально ефективно використовувати рухомий склад і енергоресурси міської пасажирської інформаційно-транспортної системи.
Посилання
Проект Safe Road Trains for the Environment (SARTRE). URL: http://en.wikipedia.org/wiki/Safe_Road_Trains_for_the_Environment (дата обращения: 30.04.2021).
Van, Nguyen, and Te Ron. Road Infrastructure Design towards Passenger Ride Comfort for Autonomous Public Transport: doctoral dissertation: Technische Universität München. München. 2020. 155 Р.
Next Future Transportation. URL: http:// www.next-future-mobility.com (дата обращения: 30.04.2021).
Пролиско Е., Шуть, В. Динамическая модель работы транспортной системы «ИНФОБУС». Искусственный интеллект. Интеллектуальные транспортные системы: материалы научно-технической конференции. Брест, 2016. C. 49–54.
Пролиско Е.Е., Шуть В.Н. Математическая модель работы «ИНФОБУСОВ». Електронiка та iнфармацiйнi технологiї (ЕлIT-2015): матерiали VII-oї Українсько-польскої науково-практычної конференцiї (27-30 серпня). Львiв-Чинадiєво, 2015. С. 59–62.
Шуть В.Н., Пролиско Е.Е. Альтернативный метро транспорт на базе беспилотных роботов. Искусственный интеллект. Киев, 2016. 2(72). С.170-175.
Швецова, Е.В. Алгоритм составления плана перевозок на городских линиях в интеллектуальной системе управления беспилотными транспортными средствами. Вестник Херсонского национального технического университета, 2019. Т. 2(69), № 3. С. 222–230.
Shuts V. System of urban unmanned passenger vehicle transport. ICCPT 2019: Current Problems of Transport: proceedings of the 1st International Scientific Conference. Ternopol. 2019. P. 172–184
Шуть В.Н. Алгоритм организации городских пассажирских перевозок посредством рельсового беспилотного транспорта "Инфобус". Actual problems of fundamental science: third international conference. Луцк, 2019. С. 222–226
Shviatsova A., Shuts V. The Smart Urban Transport System. Research Papers Collection of Open Semantic technologies for Intelligent System. Minsk, 2020. P. 349–352.
Швецова Е.В., Шуть В.Н. Интеллектуальный транспорт с разделяющимися частями. Математические методы в технике и технологиях: сборник трудов XXXIII Международной научной конференции в 12 т. под общ. ред. А.А. Большакова. (Т.3). Санкт-Петербург, 2020. С. 87–93
Швецова Е.В. Планирование и организация перевозочного процесса в интеллектуальной городской пассажирской транспортной системе. Мехатроника, автоматизация и управление на транспорте: материалы III Всероссийской научно-практической конференции (Самара, 26–27 января 2021 г.). Самара, 2021. C. 133–136.