ГЛОБАЛЬНА ІНТЕРПОЛЯЦІЯ ТОЧКОВИМ ПОЛІНОМОМ ГЕОМЕТРИЧНОЇ КОМПОЗИЦІЇ ІЗ ТРЬОХ ТОЧОК, СЕРЕД ЯКИХ Є ДВОКРАТНА
DOI:
https://doi.org/10.32782/2618-0340/2020.1-3.3Ключові слова:
кратні точки, геометрична композиція, композиційна матриця, розкриття невизначеностей, точковий поліномАнотація
У статті показано послідовність виконання параметризації, уздовж координатної осі, вихідної дискретно поданої лінії (ДПЛ) та надано у загальному вигляді інтерполяційний точковий поліном. Розглядається можливий варіант виконання інтерполяції дискретно поданої кривої (ДПК), яку утворюють три точки, які перетворилися у трикратну точку та надаються значення параметрів щодо цього варіанту. Вказується на те, що з появою на ДПЛ кратних точок у складових елементах параметричного точкового полінома виникають невизначеності. Доведено, що усі ці невизначеності розкриваються, границями яких, у вузлових точках є нуль або одиниця. Вказується на те, що з появою на ДПЛ кратних точок у складових елементах параметричного полінома Лагранжа виникають невизначеності. Доведено, що усі ці невизначеності розкриваються, границями яких, у вузлових точках є нуль або одиниця. Показано, що невизначеності, які виникають з появою кратних точок на ДПЛ, не є перешкодою для глобальної інтерполяції із застосуванням параметричного точкового полінома. Тобто, для будь-якої композиції з трьох точок, побудова та структура запису параметричного точкового полінома лишається без змін. При цьому, ніяких обмежень на створення композиції з трьох точок не існує. Доведено, що усі ці невизначеності розкриваються, границями яких, у вузлових точках є нуль або одиниця. Показано, що невизначеності, які виникають з появою кратних точок на ДПЛ, не є перешкодою для глобальної інтерполяції із застосуванням параметричного полінома за формою Лагранжа. Цей факт доведено у даній статті. Надано композиційну числову матрицю, у відповідності до якої відбувається обумовлена інтерполяція. Елементами цієї композиційної матриці є значення характеристичних функцій інтерполянта у вузлових точках. Показано, що елементи композиційної матриці інтерполяції не змінюються за наявності будь-якої геометричної композиції з трьох точок. Може змінюватись лише статус цих елементів. В одному випадку їх значення є точними, а у іншому – вони можуть бути границею, до якої прямує значення характеристичної функції інтерполяційного точкового параметричного полінома.
Посилання
Адоньєв Є. О. Композиційний метод геометричного моделювання багатофакторних систем: автореф. дис. ... д-ра техн. наук. К.: КНУБА, 2018. 44 с.
Балюба И. Г. Конструктивная геометрия многообразий на основе точечногоисчисления: автореф. дис. … д-ра техн. наук. К.: КГТУСА, 1995. 36 с.
Балюба И. Г., Найдыш В. М. Точечное исчисление / Под ред. В. М. Верещаги.Мелитополь: Изд-во МГПУ им. Б. Хмельницкого, 2015. 234 с.
Верещага В. М., Найдиш А. В., Адоньєв Є. О., Лисенко К. Ю. Основикомпозиційного геометричного моделювання. Мелітополь: ФОП Однорог Т.В.,2019. 255 с.
Верещага В. М., Найдиш А. В., Адоньєв Є. О. Метод композиційного геометричного моделювання: монографія. Мелітополь: ФОП Однорог Т.В., 2019.310 с.
Верещага В. М., Павленко О. М., Найдиш А. В. Моделювання горизонтального земельного майданчика у точковому численні: монографія. Мелітополь: МДПУ імені Богдана Хмельницького, 2019. 187 с.
Верещага В. М. Композиційне геометричне моделювання: моногафія. Мелітополь: ФОП Однорог Т.В., 2017. 108 с.
Павленко О. М. Геометричне моделювання вертикального планування горизонтальної земельної ділянки засобами точкового БН-числення: автореф. дис.… канд. техн. наук, Мелітополь: ТДАТУ, 2017. 25с.
Рубцов М. О., Кравець В. І., Назарова О. П. Вища математика: у 2-х ч. Ч. 1. Мелітополь: видавництво МДПУ ім. Б. Хмельницького, 2015. 242 с.
Верещага В. М., Найдиш А. В., Рубцов М. О., Павленко О. М. Глобальна інтерполяція композиції з трьох точок параметричними поліномами за формою Лагранжа, що мають кратні точки. Прикладна геометрія та інженерна графіка. 2020. Вип. 97. С. 29–35.