ВРАХУВАННЯ НАДІЙНОСТІ ПРИ ОЦІНЦІ БЕЗПЕКИ СИСТЕМ
DOI:
https://doi.org/10.35546/kntu2078-4481.2023.1.17Ключові слова:
надійність, безпека, відмова, загроза, аварійна ситуація, оцінка безпекиАнотація
В цій роботі розглядається можливість оцінки безпеки складних технічних систем за параметрами їх надійності. Надійність і безпека системи є дві визначальних оцінки якості системи, але характеризують її по-різному. Надійність характеризує її з точки зору можливості виконання нею своїх функцій в заданих умовах. В той же час безпека – можливість існування або цілісності і системи, і людей, і довкілля навколо неї. При цьому вони логічно пов’язані – фактори, які приводять до ненадійності, можуть бути причиною до появи небезпечних ситуацій. Враховуючи те, що питання оцінки надійності достатньо детально розроблене і широко використовується, в той час, як оцінка безпеки, в силу складності і проблемності недостатньо розроблена, використання додаткової інформації дозволило б, в якісь мірі,частково розкрити цю проблему. Враховуючи те, що питання оцінки надійності виконується при проектуванні або при експлуатації систем, а оцінка інших параметрів не складе надто великих складнощів, таку оцінку безпеки можна вважати, в певній мірі, реальною. Крім того, аварійна ситуація може виникати при сукупності певних несприятливих умов, в яких відмова системи може послабити її або спровокувати певні деструктивні процеси, які можуть привести до аварійної ситуації. Наприклад, втрата ходу судна чи відмова гальм автомобіля. Тому запропонована оцінка безпеки може бути використана для систем, для яких відмова може привести до критичної ситуації в певних умовах. В таких випадках, ще на стадії проектування намагаються підвищити надійність системи або її стійкість у несприятливих умовах чи конструктивно формують захист системи від можливих деструктивних змін. Введення систем захисту системи від деструктивних змін надає можливість їх зменшити або навіть не допущення таких змін, захистити людей і довкілля від негативного впливу аварій. Запропонований метод може бути використаний для оцінки безпеки і розробки заходів для її підвищення, а також для створення систем захисту самої системи, людей і довкілля.
Посилання
Донченко М. В., Казарєзов А. Я. Підвищення безпеки суден на базі геоінформаційних систем. Наукові праці : наук. журн. Вип. 295. Т. 307. Комп’ютерні технології. Миколаїв : Вид-во ЧНУ ім. П. Могили, 2017. С. 36-41.
Донченко М. В., Казарєзов А. Я. Використання геоінформаційних систем для раннього виявлення надзвичайних ситуацій. Наукові праці : наук. журн. Вип. 308. Т. 320. Комп’ютерні технології. Миколаїв : Вид-во ЧНУ ім. П. Могили, 2018. С. 31-37.
Mykhailo Donchenko SAFETY ASSESSMENT OF EMERGENCY SYSTEMS: SCIENTIFIC JOURNAL OF POLONIA UNIVERSITY, #53, 2022. С. 225-230.
ДСТУ 2860-94 Надійність техніки. Терміни та визначення
Сухенко Ю.Г., Литвиненко О.А., Сухенко В.Ю. Надійність і довговічність устаткування харчових і переробних виробництв: Підручник. К.: НУХТ, 2010. С. 424.