ДОЦІЛЬНІСТЬ ВИКОРИСТАННЯ ТЕХНОЛОГІЇ УЛЬТРАЗВУКОВОЇ КАВІТАЦІЇ ДЛЯ ПЕРЕРОБКИ ВАЖКИХ НАФТОПРОДУКТІВ
DOI:
https://doi.org/10.35546/kntu2078-4481.2024.3.2Ключові слова:
кавітація, ультразвук, кавітаційне гідрування, переробка мазуту, переробка нафти, кавітаційна переробка мазуту.Анотація
Стаття присвячена аналізу інноваційних рішень у сфері переробки важких нафтопродуктів за допомогою ультразвукової кавітації. У роботі підкреслюються переваги методу кавітаційного гідрування порівняно з іншими технологіями переробки нафтопродуктів. Зростаюча кількість досліджень та публікацій вказує на актуальність цього питання в міжнародному науковому середовищі. Наведено приклади успішного використання кавітації для зменшення сірковмісності сирої нафти та її трансформації у легші продукти з нижчою молекулярною масою. Особлива увага приділена вітчизняним розробкам, серед яких відзначено установку для ультразвукового крекінгу вуглеводневих сполук, яка демонструє конкурентні переваги. Метою статті є визначення стану розвитку технологій кавітаційного гідрування в світі та в Україні через аналіз інноваційних розробок, зареєстрованих у відповідних профільних установах. Для аналізу було використано патентні бази, такі як Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій, PATENTSCOPE та Espacenet. Стаття надає детальну картину розвитку технологій впливу ультразвукової кавітації на важкі вуглеводні на основі аналізу патентних джерел, що підтверджує зростаючу популярність цієї теми у світовій науковій спільноті. Згідно з проведеним пошуком, найбільша кількість патентів у цій сфері зареєстрована в Китаї, США та Канаді. Показано, що в Україні питання переробки важких нафтопродуктів залишається відкритим, проте існують перспективні дослідження. Проведений аналіз показав, що зростає кількість патентів і розробок, спрямованих на застосування кавітації в переробці важких нафтопродуктів. Технології кавітаційного гідрування набули розвитку з 1970-х років, а за останні десятиліття відбувся суттєвий прогрес. Це вказує на перспективність цього напряму у нафтопереробній галузі, де провідну роль відіграють Китай та США.
Посилання
Top Lead. Довідник «Енергетика України». Київ, 2020. 30 с.
Мачинський О. Я., Топільницький П. І. Гідрокрекінг. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2011. 348 с.
Склабінський В. І., Ляпощенко О. О., Артюхов А. Є. Технологічні основи нафто- та газопереробки: навч. посіб. / за ред. В. І. Склабінського. Суми: Сум. держ. ун-т, 2011. 187 с.
Саранчук В. І. Хімія і фізика горючих копалин / Ільяшов М. О., Ошовський В. В., Білецький В. С. Донецьк: Схід. вид. дім, 2008. 600 с.
Курта С. А. Основи нафтохімії: навч. посіб. ДВНЗ «Прикарпат. нац. ун-т ім. В. Стефаника», 2020. 196 с.
Шевчук В. Я., Чеботько К. О., Разгуляєв В. М. Біотехнологія одержання органомінеральних добрив із вторинної сировини. Київ: ІСД МО, 2001. 214 с.
Білецький В. С., Бойко В. С., Букін С. Л. Мала гірнича енциклопедія. Т. 2 / за ред. В. С. Білецького. Донецьк: Донбас, 2007. 652 с.
Войтович О. В. Практична реструктуризація вуглеводнів та вуглеводів. Київ, 2018. 77 с.
Патент США № 8691083B2, 2014. Cavitation reactor for hydrotreatment of heavy oil / Lawrence W. Holbrook, Stuart I. Mitchell, Marco A. Castaneda-Zaldivar, James P. Hall, Igor S. Litvinenko, M. Rashid Khan. Опубліковано 08.04.2014.
Патент на корисну модель № 92137, Україна, МПК C10G 75/04. Спосіб підвищення ефективності процесу термічної переробки нафтопродуктів / Войтович О. В., Горкун Ю. В., Білецький О. О. Опубліковано 25.07.2014.
Державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності» [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://base.uipv.org/searchINV/search.php?action=searc.
Всесвітня організація інтелектуальної власності. Патентна база «PATENTSCOPE» [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://patentscope.wipo.int/search/ru/result.jsf?_vid.
Патентна база «Espacenet» [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://worldwide.espacenet.com/.
Патентна база «PatBase» [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.patbase.com.