ТЕОРЕТИЧНІ ПІДХОДИ ДО ДОСЛІДЖЕННЯ СПІВВІДНОШЕННЯ ПОНЯТЬ «МІЖНАРОДНА БЕЗПЕКА», «КОЛЕКТИВНА БЕЗПЕКА» ТА «ГЛОБАЛЬНА БЕЗПЕКА»

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.35546/kntu2078-4481.2022.4.18

Ключові слова:

безпека, глобальна безпека, міжнародна безпека, міжнародні відносини, колективна безпека, продовольча безпека

Анотація

У статті аналізуються теоретичні засади дослідження співвідношення понять «міжнародна безпека», «колективна безпека» та «глобальна безпека». Автором з’ясовано, що міжнародна безпека – це такий стан міжнародних відносин, при якому створюються умови, необхідні для існування та функціонування держав при забезпеченні їх повного суверенітету, політичної та економічної незалежності, можливості відсічі військово-політичному тиску та агресії, їх рівноправних відносин з іншими державами. Водночас, глобальна безпека передбачає дещо ширше значення, адже охоплює не лише забезпечення міжнародну безпеку, а й екологічну глобальну безпеку, енергетичну глобальну безпеку та ін. Звернуто увагу на те, що у цілому колективна безпека фокусує увагу на військово-стратегічних проблемах і не спрямована на вирішення інших аспектів міжнародної безпеки (економічних, суспільних, екологічних проблем). Це обмежує можливості використання цієї моделі в сучасних умовах. Таким чином, колективна безпека – це система заходів, врегульованих міжнародними договорами та спрямовані на забезпечення захисту від коректурних видів загроз та небезпек. Колективна безпека є специфічним видом безпеки, яка ґрунтується на чинних міжнародних нормативно-правових документах та чіткій регламентації. Глобальна безпека складається з багатьох сфер життєдіяльності, що мають світове значення, зокрема: політична, економічна, екологічна, військова, продовольча безпеки, а також проблеми демографічного характеру, господарської діяльності, зростання людського потенціалу та безпеки кожної особи. Визначено, що глобальна безпека – система заходів, спрямованих на запобігання та мінімізацію глобальних небезпек та викликів та формування мирного співіснування на планеті. З’ясовано, що поняття «глобальна безпека» ширше поняття «національна безпека», «колективна безпека» та «міжнародна безпека», адже глобальна безпека – це такий стан захисту світового співтовариства, при якому створюються безпечні умови існування, розвитку життєдіяльності всього людства, яка варіюється у широкому діапазоні, включаючи аспекти від військового контролю, роззброєння і непоширення зброї, до врегулювання конфліктів, миротворчих місій і пост-конфліктних діалогів.

Посилання

Грищенко Д. Ю. Теоретические проблемы безопасности государства. М.: МГОУ, 2005. 35 с.

Прохоров А.М. Большой энциклопедический словарь. 2-е изд., перераб. и доп. М.:Норинт, 2004. 1456 с.

Політична енциклопедія (2011) / редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. К.: Парламентське видавництво. 808 с.

Социология: Энциклопедия / Сост. А. А. Грицанов, В. Л. Абушенко, Г. М. Евелькин, Г. Н. Соколова, О. В. Терещенко. Минск: Интерпрессервис; Книжный Дом, 2003. 1312 с.

Ш амраєва В. М. Основні теоретичні підходи до дослідження еволюції концепту міжнародна безпека. Вісник ХНУ імені В.Н. Каразіна. Серія «Міжнародні відносини. Економіка. Краєзнавство. Туризм». Вип. 8, 2018. С. 88-94.

Чернега О. Б., Іваненко І. А. НАТО та система міжнародної безпеки [Текст] : навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл.; Донецький національний ун-т економіки і торгівлі ім. Михайла Туган-Барановського. Донецьк : [б.в.], 2009. 228 с.

Україна у системі міжнародної безпеки. Монографія. За ред. О.С. Власюка. Київ, Фоліант; Стилос, 2009. С. 94.

Примуш Р. Б. Система колективної безпеки як основа національної та міжнародної безпеки. Інвестиції: практика та досвід. 2022. № 5-6. С. 71-75.

Цевельов О.Є. Колективна система безпеки: сучасні підходи та проблеми. Вчені записки ТНУ імені В.І. Вернадського. Серія: Державне управління. 2020. Том 31 (70). № 6. С. 98-104.

Горбулін В. Вкрай складний іспит або Що заважає Україні стати повноцінним військово-політичним союзником НАТО? День. 2010. № 211. 18 листопада. URL: http://www.day.kiev.ua/316974.

Чехович Т. В. Забезпечення міжнародної безпеки міжнародно-правовими засобами. Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ. 2013. № 1. С. 277-283.

Васильєв Г. Ю. Підтримка міжнародної безпеки – глобальна проблема людства. Вісник Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого». 2014. № 2 (21). С. 155-166.

Global food security / editor: Angela N. Rivera. N.Y. : Nova Science Publishers, 2010. 152 p.

Забарна Ю.В. Понятійно-категорійна сутність глобальної продовольчої безпеки. URL: http://journals.nubip.edu.ua/index.php/Economica/article/viewFile/460/436.

Головко В.А. Современные проблемы национальной безопасности. Философия права. 2016. № 4 (77). С. 82-87.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-04-10

Номер

Розділ

ПУБЛІЧНЕ УПРАВЛІННЯ ТА АДМІНІСТРУВАННЯ