ОСОБЛИВОСТІ НАЛАШТУВАННЯ СИСТЕМИ ZABBIX ДЛЯ МОНІТОРИНГУ МЕРЕЖЕВОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ ЗАКЛАДІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ

Автор(и)

  • І. М. Наумук
  • О. В. Наумук

DOI:

https://doi.org/10.35546/kntu2078-4481.2022.3.8

Ключові слова:

інформаційна інфраструктура закладу вищої освіти, служба моніторингу Zabbix, налаштування сервера та клієнта zabbix.

Анотація

Перехід закладів вищої освіти України до роботи в режимі онлайн спричинив бурхливий розвиток і впровадження у роботу різноманітних онлайн-сервісів та служб, які викладачі використовують для проведення різного роду занять. Існують різноманітні сервіси, які рекомендовані міністерством освіти і науки України, і сервіси, що випробовують у тестовому режимі заклади вищої освіти та викладачі, через що можуть виникати технічні проблеми різного роду. Окрім того, якість роботи будь-яких сервісів, які використовуються в закладах освіти, залежить від стану матеріально-технічної бази, залежностей, високого рівня доступності. Для визначення характеру і джерела проблеми у роботі інформаційних служб необхідно впровадження системи для проведення збору даних, визначенні метрик та відповідних автоматичних дій або відправленні сповіщень відповідальним фахівцям. Результати аналізу отриманих даних надають можливість виявлення слабких місць у роботі будь-якої служби мережевої інфраструктури, визначати попит та важливість окремих служб та сервісів, що забезпечують функціонування інформаційного забезпечення роботи закладу освіти, а також дозволять приймати аргументовані рішення, щодо визначення місця розгортання сервісу (на власному сервері чи у хмарі), ефективності роботи сервісу протягом певного часу (налаштовування роботи у певні години, чи повному видаленні сервісу, як такого що не використовується, або не є визначним та критичним для функціонування системи загалом). Таким чином наявність системи для моніторингу інформаційної інфраструктури закладу вищої освіти є одним із пріоритетних напрямів дослідження. У статті наведено приклад встановлення та налаштування серверу та клієнта Zabbix, а також приклад налаштування моніторингу сервера під управління операційної системи Linux, встановлення додаткових шаблонів для моніторингу роботи веб-серверу і роботи сервісу ssh.

Посилання

Биков В. Ю. Хмарна комп'ютерно-технологічна платформа відкритої освіти та відповідний розвиток організаційно-технологічної будови ІТ-підрозділів навчальних закладів [Електронний ресурс] / Биков В.Ю. // Научные журналы НТУ «ХПИ»: Теория и практика управления социальными системами № 1 – НТУ «ХПИ», 2013. – Режим доступу: http://www.kpi.kharkov.ua/archive/Наукова_періодика/Tipuss/2013_1/Byk.pdf.

Биков В.Ю. ІКТ-аутсорсінг і нові функції ІКТ-підрозділів навчальних закладів і наукових установ / В.Ю. Биков //Інформаційні технології і засоби навчання. – 2012. – № 4.

Олексюк, В. П. «Проектування моделі хмарної інфраструктури ВНЗ на основі платформи Apache Cloudstack». Інформаційні технології і засоби навчання 54, вип. 4 (2016): 153-164.

Павленко, М. П.; Павленко, Є. М. Підходи до використання систем моніторингу it-компонентів у закладах освіти. Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології у виробництві та освіті: стан, досягнення, перспективи розвитку, 139.

Співаковський, О. В.; Вінник, М. О.; Тарасіч, Ю. Г. Побудова ІКТ інфраструктури ВНЗ: проблеми та шляхи вирішення. І нформаційні технології і засоби навчання, 2014, 39, вип. 1: 99-116.

Співаковський О.В. Управління ІТ-активами в контексті синхронізації іншими ключовими активами університету.:Монографія.-Херсон:Айлант, 2012. 120 с.:іл.

Zabbix Appliance / Zabbix Documentation 5.0 [Електронний ресурс] – Режим досутупу: https://www.zabbix. com/documentation/5.0/manual/appliance.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-04-10