ДИСТАНЦІЙНА СИСТЕМА КЕРУВАННЯ КРОКОВИМ ДВИГУНОМ НАВЧАЛЬНОЇ ТРАНСПОРТНОЇ ЛІНІЇ
DOI:
https://doi.org/10.35546/kntu2078-4481.2024.1.40Ключові слова:
система, кроковий двигун, керування, переміщення, робототехнічний комплекс, мікроконтролерАнотація
Підготовка магістрів з автоматизації, комп’ютерно-інтегрованих технологій та робототехніки вимагає формування у майбутніх фахівців базових компетентностей щодо з датності здійснювати автоматизацію складних технологічних об’єктів та комплексів, створювати кіберфізичні системи на основі інтелектуальних методів управління та цифрових технологій з використанням робототехнічних та інтелектуальних мехатронних пристроїв. Матеріальне, інформаційне та методичне забезпечення такої підготовки стає наразі актуальною задачею українських технічних університетів, які активно розгортають на своїй базі нові лабораторні робототехнічні комплекси. Одним з найбільш поширених компонентів цих комплексів є крокові двигуни, що успішно застосовуються у різноманітному промисловому і спеціальному обладнанні для високоточного переміщення об’єктів на задану відстань. Зрозумілою умовою максимально повної реалізації переваг крокового двигуна як виконавчого механізму роботизованої системи є коректний підхід до проєктування систем керування такими механізмами. В роботі ставилась задача розробки системи дистанційного керування кроковим двигуном навчальної транспортної лінії кафедри автоматизації виробничих процесів Українського державного університету науки і технологій. Кроковий двигун у свою чергу забезпечує переміщення каретки у задану позицію. Метою роботи було розробити бюджетну та дієву систему керування кроковим двигуном, що дозволить динамічно змінювати параметри системи за допомогою персонального комп’ютера(ПК), передаючи відповідні команди у систему через COM-порт, або за допомогою планшета, передаючи відповідні команди у систему через Bluetooth. Така система може знайти застосування як у навчальному процесі для відпрацювання стандартних прийомів керування кроковими двигунами та навичок програмування мікроконтролерів, так і в промислових системах, які потребують керування положенням механізму з високою точністю.
Посилання
Димко С.С. Система керування кроковим двигуном на базі мікроконтролера та персонального комп’ютера / Матеріали міжнародної наково-технічної конференції молодих учених, аспірантів і студентів. Сучасні проблеми елетроенерготехніки та автоматики. Київ: «Політехніка», 2008. C. 308–311.
Бакалин А. Р., Миронец В. В., Голубев Л. П. Микропроцессорная система управления шаговым двигателем c помощью протокола UART / Технології та дизайн. 2016, № 3. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/td_2016_3_7.
Дослідження комп’ютерної системи для дистанційного керування кроковим двигуном у системах "розумний дім" / Д. В. Стаценко, Б. М. Злотенко, Т. І. Кулік, М. В. Латко // Сучасні електромеханічні та інформаційні системи : монографія / за заг. ред. І. В. Панасюка. Київ : КНУТД, 2021. С. 9–14.
Шеремет А. И., Климченкова Н. В., Климченков А. Г. Математическое описание шагового электропривода и реализация его системы управления на базе микроконтроллера Аrduino// Научный вестник ДГМА. № 3 (24Е), 2017. С. 87–96.
Офіційна документація проекту Arduino [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.arduino.cc/