ПРІОРИТЕТИ РОЗВИТКУ РИНКУ ПРАЦІ ТА ПУБЛІЧНОГО УПРАВЛІННЯ НИМ У ПОСТВОЄННИЙ ПЕРІОД

Автор(и)

  • В. Л. МАРИНЮК Інститут адміністрування, державного управління та професійного розвитку Національного університету «Львівська політехніка» https://orcid.org/0009-0008-8022-1298

DOI:

https://doi.org/10.35546/kntu2078-4481.2025.1.2.41

Ключові слова:

публічне управління, ринок праці, поствоєнний період, пріоритети, розвиток, зайнятість, держава, населення

Анотація

Стаття присвячена пріоритетам розвитку ринку праці та публічного управління ним у поствоєнний період в Україні. Відмічено, що воєнні дії призводять до масштабних змін у структурі зайнятості, міграційних процесах, рівні безробіття, а також до необхідності переорієнтації економічних секторів. Відповідно, важливими проблемами є руйнування підприємств, зменшення кількості робочих місць, професійна непідготовленість частини населення до нових економічних реалій, а також потреба у швидкій адаптації публічних управлінських механізмів до нових викликів. Зважаючи на це, держава має створювати стимули для розвитку бізнесу, залучення інвестицій та формування ефективних політик соціального захисту та зайнятості. Тому мета статті полягає в обґрунтуванні пріоритетів розвитку ринку праці та публічного управління ним у поствоєнний період.В статті зазначено, що після війни країна стикається з масштабними соціально-економічними викликами, які потребують швидких та ефективних рішень у сфері ринку праці. Підкреслено, що основними завданнями державної політики стають створення робочих місць, відновлення підприємств, адаптація трудового потенціалу до нових умов та забезпечення соціального захисту громадян в цілому. Розглянуто основні проблеми на ринку праці, спричинені воєнними діями в Україні. Наголошено на тому, що держава має відігравати ключову роль у стабілізації ринку праці шляхом ефективного публічного управління, здатного адекватно реагувати на виклики сьогодення. Виділено дії, які включає публічне управління в кризових умовах. Обґрунтовано основні стратегічні пріоритети розвитку ринку праці України у поствоєнний період.Результати дослідження показали, що післявоєнне відновлення ринку праці потребує комплексного підходу, що включає стимулювання економіки, реінтеграцію трудових ресурсів, розвиток освіти та підтримку підприємництва. Підкреслено, що успішна реалізація зазначених заходів сприятиме не лише стабілізації кризової ситуації на ринку праці, а й забезпечить швидке економічне зростання, соціальну стабільність та підвищення якості життя населення в цілому, тобто сталий розвиток економіки в довгостроковій перспективі.

Посилання

Войтик О. Є., Мазій Н. Г. Ринок праці в кризових умовах та напрямки удосконалення його державного регулювання. Демократичне врядування. Вип. 2 (30). 2022. С. 144–157. DOI: https://doi.org/10.23939/dg2022.02.144

Дяченко М. І., Василенко О. П. Державне управління зайнятості населення регіону. Державне управління, удосконалення та розвиток. 2018. URL: http://www.dy.nayka.com.ua/?op=1&z=1183 (дата звернення 08.02.2025).

Економіка добробуту: регулювання доходів населення та розвиток ринку праці [Текст]: монографія / Наталія Володимирівна Павліха, Ірина Олександрівна Цимбалюк, Олег Вікторович Уніга, Лілія Миколаївна Коцан, Анастасія Юріївна Савчук. Луцьк : ВежаДрук, 2022. 212 с.

Публічне управління у сфері зайнятості в Україні у контексті євроінтеграції: проблеми, ефективність, інноваційність, результативність: колективна монографія / за наук. ред. д. держ. упр. Р. В. Войтович та К. В. Дубич. Київ, 2020. 480 с.

Супрун К. В. Механізми публічного управління інноваційним розвитком сфери зайнятості населення України. Вісник післядипломної освіти. Вип. 17(46) «Серія «Соціальні та поведінкові науки» (психол. 053, економічні 051, держ. управління 281). 2021. С. 236–266.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-02-25

Номер

Розділ

ПУБЛІЧНЕ УПРАВЛІННЯ ТА АДМІНІСТРУВАННЯ