ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ФОРМУВАННЯ МЕХАНІЗМІВ ПУБЛІЧНОГО УПРАВЛІННЯ СИСТЕМОЮ ДЕРЖАВНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ У СФЕРІ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ
DOI:
https://doi.org/10.35546/kntu2078-4481.2022.4.20Ключові слова:
механізми публічного управління, формування, система державних закупівель, житлово-комунальні послугиАнотація
У статті сформульовано характеристики житлово-комунальної інфраструктури, які необхідно враховувати як при створенні та реалізації програм реформування та розвитку публічного управління цієї сфери, так і при формуванні системи фінансового забезпечення її модернізації. Серед цих характеристик визначено такі: 1) основне значення інфраструктурних об'єктів для економічної привабливості території та забезпечення економічного зростання; 2) висока капіталомісткість об'єктів житлово-комунальної інфраструктури, тривалі терміни їх створення та, відповідно, окупності; 3) характер природної монополії, який властивий практично всім інфраструктурним об'єктам житлово-комунальної сфери; 4) висока соціальна значимість послуг централізованого водопостачання, водовідведення та теплопостачання, що висуває додаткові вимоги до діяльності житлово-комунальних інфраструктурних об'єктів, такі, наприклад, як неможливість відключати споживачів навіть за умов неплатежів, наявність порогових показників для встановлення тарифів, перевищення яких призводить до серйозних соціально-еконоімчних потрясінь. З’ясовано, що окреслені характеристики багато в чому зумовили те, що у більшості країн світу об'єкти житлово-комунальної інфраструктури належать або державі, або територіальній громаді, а також те, що фінансування модернізації таких об'єктів частково чи повністю здійснюється за рахунок коштів державного та/або місцевого бюджетів. Аргументовано, що державою визнається важливість наявності та надійного функціонування таких об'єктів для кожного мешканця, який проживає на відповідній території (макро або мікрорівні). Виявлено, що ці самі характеристики, а також затребуваність товарів та житлово-комунальних послуг, що виробляються природними монополіями, робить їх привабливими для приватного бізнесу, що також необхідно враховувати при формуванні системи фінансового забезпечення розвитку публічного управління державним закупівлями та модернізації житлово-комунальної інфраструктури в Україні.
Посилання
Завадський Й.С. Економічний словник. URL: https://library.nlu.edu.ua/POLN_TEXT/KNIGI/KONDOR/EKONOMIC_SL_2006.pdf.
Запатріна І. В. Удосконалення політики тарифоутворення у системі фінансового забезпечення розвитку комунальних систем централізованого водопостачання та водовідведення // Наукові праці НДФІ. 2009. Вип. 3. С. 73-80.
Мохова Ю.Л., Гордієнко І.В. особливості державного регулювання житлово-комунального господарства в Україні. Вчені записки ТНУ імені В.І. Вернадського. Серія: Державне управління. Том 31 (70) № 1 2020. С. 58-62.
Офіційний веб-сайт Верховної Ради України. https://ips.ligazakon.net/document/view/KP190690?an=16.