АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ОПОДАТКУВАННЯ ДОХОДІВ ФІЗИЧНИХ ОСІБ: НАЦІОНАЛЬНИЙ ТА МІЖНАРОДНИЙ ДОСВІД
DOI:
https://doi.org/10.35546/kntu2078-4481.2022.3.11Ключові слова:
оподаткування фізичних осіб, податок з доходів фізичних осіб, ПДФО, податкова ставка, податкова система, закордонний досвід, пропорційне оподаткування, прогресивне оподаткування.Анотація
Податок на доходи фізичних осіб є одним з небагатьох податків, що має багату історію. У багатьох країнах цей вид податку з'явився на межі 18–19 ст. Оподаткування доходів фізичних осіб займає ключове місце у податковій системі переважної кількості країн. Податок на доходи фізичних осіб є найпоширенішим у світовій практиці податком, що сплачується з особистих доходів населення. Цей податок стоїть у центрі будь-якої податкової системи, а також є одним з основних джерел формування доходної частини бюджетної системи. У цій роботі представлено результати аналізу різних підходів до визначення елементів податку на доходи фізичних осіб за кордоном, за підсумками якого виявлено сучасні тенденції розвитку систем оподаткування у різних країнах. Підкреслено, що для досягнення соціальної справедливості оподаткування уряди країн із найвищим рівнем життя застосовують прогресивну ставку прибуткового податку, де розмір ставки повністю залежить від суми отриманого доходу за податковий період. З урахуванням закордонного досвіду у статті сформульовано пропозиції щодо реформування шкали оподаткування доходів фізичних осіб для вирішення наявних проблем оподаткування. Обґрунтовано, що удосконалення оподаткування можливе лише при введенні прогресивної шкали оподаткування доходів громадян. Зазначено, що для ефективності прогресивної шкали необхідно легалізувати доходи громадян країни, подолати корупцію, створити дієвий механізм податкового контролю в Україні і, нарешті, підвищити авторитет податкових органів. Запропоновано зменшувати базу оподаткування, враховуючи витрати громадян та соціальний статус. За результатами дослідження надано шляхи удосконалення оподаткування податку з доходів фізичних осіб в Україні.
Посилання
Налогообложение. Электронный учебник / Развитие теории налогообложения URL: http://tic.tsu.ru/www/uploads/nalog/page6.html 2. Терехина А.П. Система и принципы налогообложения доходов физических лиц в развитых странах // Финансовое право. – 2017. – № 11.
Офіційний сайт Міністерства фінансів України URL: https://index.minfin.com.ua
Податковий кодекс України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#Text
Шувалов Н. Налоги в странах мира в 2022 году URL: https://visasam.ru/emigration/vybor/nalogi-v-mire.html
Шувалов Н. Налоги в Японии URL: https://visasam.ru/emigration/asia/nalogi-v-yaponii.html
Лебедева И.П. Система социального обеспечения Японии: достижения и проблемы // Японские исследования. – 2016. – № 4. – С. 23-35.
Какие налоги платят в Швеции в 2022 году URL: https://emigranto.ru/evropa/shveciya/nalogi-shvetcii.html
Private Finance International Service Налоги в СШ А URL: https://prifinance.com/nalogooblozhenie/nalogi-v-ssha/
Иммиграция в СШ А и налоги. Гайдлайн правильного переезда URL: https://migronis.com/ru/blog/ immigracija-v-ssha-i-nalogi-gajdlajn-pravilnogo-pereezda
Шувалов Н. Какой подоходный налог в СШ А URL: https://visasam.ru/emigration/canadausa/podohodnyjnalog- v-ssha.html
Global Impact Finance Ltd Налоги в Германии – все что надо знать URL: https://www.monito.com/ru/wiki/ nalogi-v-germanii#podohodnyj-nalog-v-germanii
Кузнецова С. Уровень жизни и цены в Англии URL: https://visasam.ru/emigration/europe-emigration/zhizn-v-anglii.html
Романова Н.А. Зарубежный опыт налогообложения доходов физических лиц // Проблемы экономики и менеджмента. – 2017. – № 7.
Синенко О.А. Налогообложение физических лиц // Учебное пособие для студентов направления подготовки 38.03.01 «Экономика» вузов региона. Электронный ресурс. – Владивосток, 2016.