ОЦІНЮВАННЯ ЯКОСТІ ТА БЕЗПЕЧНОСТІ ЙОГУРТІВ З ХАРЧОВИМИ ВОЛОКНАМИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.35546/kntu2078-4481.2023.1.13

Ключові слова:

функціональні йогурти, харчові волокна, рослинна клітковина, органолептичні показники, фізико-хімічні показники, мікробіологічні показники, якість, безпечність

Анотація

В останні роки збільшується інтерес до молочнокислих продуктів як до важливої складової функціонального харчування. Кисломолочна продукція відома своїми корисними якостями. Продукти, отримані в результаті впливу на молоко корисних бактерій, мають зміцнювальну дію на імунітет, вони також здатні регулювати роботу кишечника, можуть використовуватися як профілактичний засіб від простудних захворювань і алергії. Кисломолочна продукція має важливу перевагу, яка полягає в тому, що вона переноситься і засвоюється більшістю людей краще, ніж молоко, завдяки тому, що складові молока уже частково ферментовані мікрофлорою закваски. Серед функціональних кисломолочних продуктів йогурт користується великою популярністю. Підвищити функціональні властивості йогуртів можна шляхом додавання до їх складу харчових волокон. В роботі проведено дослідження можливості одержання йогуртів з харчовими волокнами зародків пшениці, насіння льону та насіння гарбуза. Показано, що додавання харчових волокон не має негативного впливу на технологію приготування та якість продукту. Експериментальним шляхом із застосуванням методу сенсорного аналізу з бальним оцінюванням обрано оптимальні концентрації харчових волокон, що забезпечують найбільш гармонійні органолептичні характеристики продукту. Визначено основні фізико-хімічні показники йогуртів з рослинними клітковинами. Встановлено, що додавання харчових волокон у пропонованих концентраціях не погіршує показники, регламентовані нормативною документацією. Досліджено мікробіологічні характеристики приготованих йогуртів з харчовими волокнами. Визначено загальну кількість мезофільних аеробних і факультативно – анаеробних мікроорганізмів та кількість життєздатних молочнокислих бактерій. Встановлено, що йогурти з харчовими клітковинами містять дещо більшу загальну кількість мікрофлори, ніж йогурти без добавок, що можна пояснити наявністю мікрофлори на рослинній сировині, яка вноситься в якості додаткового інгредієнту.

Посилання

Захарова Л.М. Потребительский спрос на функциональные продукты / Л.М. Захарова, С.М. Лупинская, Т.А. Овчинникова, Е.Ю. Шапошникова. Молочная промышленность. 2006. № 8. С. 73 – 75.

Драчева Л.В. Пробиотические свойства кисломолочных напитков / Л.В. Драчева. Пища, вкус и аромат. 2001. № 4. С. 28 – 29.

Сирохман І.В Товарознавство харчових продуктів функціонального призначення:навч.пос.(для студентів вищих навчальних закладів) / І.В. Сирохман, В.М. Загородня. К.: Центр учбової літератури, 2009. 544с.

Эффективность внесения растительной добавки при производстве кисломолочного продукта. [Електронний ресурс]: Cyberleninka. Режим доступу: https://cyberleninka.ru/article/n/effektivnost-vneseniyarastitelnoy-dobavki-pri-proizvodstve-kislomolochnogo-produkta.

Дідух Н.А. Наукові основи розробки технологій молочних продуктів функціонального призначення [Текст]: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня докт. техн. наук: спец. 05.18.16 «Технологія харчової продукції» / Дідух Наталія Андріївна ; ОНАХТ. Одеса, 2009. 30 с.

Клетчатка зародышей пшеницы [Електронний ресурс]: farmakom. Режим доступу: https://farmakom.ua/ru/products/klitkovina-zarodkiv-pshenitsi/

Лляна клітковина [Електронний ресурс]: fitodar. Режим доступу: https://fitodar.com.ua/uk/linen-fiber-250-g68070.html.

Клетчатка семян тыквы. [Електронний ресурс]: farmakom. Режим доступу: https://farmakom.ua/ru/products/klitkovina-nasinnya-garbuza/

Новікова Н.В. Проведення контролю якості йогуртів та визначення їх конкурентоспроможності /Н.В. Новікова. Вісник ХНТУ, № 2 (65), 2018. С. 131 – 136.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-06-28

Номер

Розділ

ТЕХНОЛОГІЯ ЛЕГКОЇ ТА ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ