ЕКОЛОГІСТИЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ХАРЧОВИХ І ПЕРЕРОБНИХ ПІДПРИЄМСТВ МАЛОГО ТА СЕРЕДНЬОГО БІЗНЕСУ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.35546/kntu2078-4481.2023.1.35

Ключові слова:

логістика, підприємство, відходи, харчова промисловість, біогаз, енергія, екологістика, етапи становлення

Анотація

Відзначено, що через специфіку соціально-економічних та природніх умов, що обумовлюють переважаючу роль сільськогосподарської діяльності місцевого населення, основними забруднювачами довкілля на теренах Західної України є харчові та переробні підприємства. Проаналізовано доцільність, потребу і етапи становлення екологістики як різновиду інноваційної діяльності, метою якої є збереження навколишнього середовища та екології довкілля. У якості прикладу на підприємствах переробної та харчової промисловості Західної України проілюстровано ефективність поетапного запровадження екологістичної діяльності. Відзначено, що у становленні ефективної екологістичної діяльності не обійтись без належного сприяння органів місцевого самоврядування та органів державної влади. Доведено, що за вдумливого керівництва та сприяння органів місцевого самоврядування переробка органічних відходів може бути економічно вигідною як для виробників харчової та переробної промисловостей, так і для мешканців місцевих громад. Встановлено, що ефективна інтеграція екологістики в економіку держави можлива через створення екологістичних підприємств. Здійснити це можна виключно завдяки законодавчому введенню в дію ефективної екологічної стратегії, яка буде основною конкурентною перевагою підприємства в сучасних умовах ведення бізнесу. У якості основних етапів запровадження на теренах місцевих громад ефективної екологістичної діяльності пропонуються наступні: – спорудження регіональних електростанцій та енергетичних установок виробництва електроенергії спалюванням біогазу; – придбання та ефективна експлуатація обладнання переробки органічних відходів у біогаз; – налагодження оперативного збору, сортування та переробки відходів виробництв; – жорсткий контроль за недопустимістю порушень виробничниками санітарно-гігієнічних норм та вимог до стічної води та утилізації відходів. Рекомендовано реалізацію та контроль за якісним впровадженням усіх чотирьох етапів покласти на органи місцевого самоврядування. Додатково для реалізації другого та третього етапів доречно долучити і органи державної влади. Відзначено, що для ефективного інтегрування екологістики в економіку держави через створення екологістичних підприємств необхідне законодавче введення в дію ефективної екологічної стратегії, яка буде основною конкурентною перевагою підприємства в сучасних умовах ведення бізнесу.

Посилання

Гречишин Б.Д. Екологістика як перспективний напрямок розвитку підприємства: закордонний досвід. Міжнародний науково-виробничий журнал. Сталий розвиток економіки. 2013. № 4 [21]. С. 213-219.

Гречишин Б.Д. розвиток екологістики як процес активізації інноваційної діяльності підприємницьких структур. Вісник НУВГП. Серія Економічні науки. 2016. Випуск 4 (76). С. 62-73.

Weber J. Logistikkostenrechnung Kosten-, Leistungs- und Erlӧslnformationnen zur erfolgsorientierten Steuerung der Logistik. Springer-Veriag Berlin and Heidelberg GmbH & Co. KG; 2012. 389 p.

Baumgarten H. Supply Chain Steuerung und Services. Logistik Dienstleister managen dlobale Netzwerke – Best Practices. I. L. Darkow. H. (Hg) Zadek; Berlin : Springer; Auflage. 2004 293 h.

Weber J. Logistik-Controlling – Konzept und empirisher Stand / J. Weber, H. Blum // Kostenrechnungspraxis Zeitschrift fȕr Controlling Accounting & System-Anwendungen. 2001. 45 Jg. Heft-Nr. P. 275-282.

Gpfert I. Logistik-Controlling der Zukunft / I. Gpfert // Controlling-Wissen. 2001. №. 7. p. 300-350.

Менеджмент та маркетинг інновацій: Монографія / За заг. ред. д.е.н., проф. С.М. Ілляшенка. Суми: ВТД «Університетська книга», 2004. 616 с.

Крикавський Є.В. Логістичне управління: [підручник]. Львів: Видавництво НУ «Львівська політехніка», 2005. 684 с.

Мних О.Б. Необхідність реструктуризації бізнесу в розвиток капіталізаційних процесів: роль маркетингу і логістики. Вісник ХНУ. Економічні науки. 2012. № 5. Т.3. С. 72-75.

Сучасні тенденції формування екологічної інфраструктури природокористування / [Харічков С.К. та ін.]; НАН України, ін-т пробл. Ринку та екон.-екол. дослідж. Одеса, 2012. 375 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-06-28

Номер

Розділ

ПУБЛІЧНЕ УПРАВЛІННЯ ТА АДМІНІСТРУВАННЯ