ЗАСТОСУВАННЯ МАТЕМАТИЧНОГО МОДЕЛЮВАННЯ ДО ПРОГНОЗУВАННЯ МИТНИХ НАДХОДЖЕНЬ В ЗАЛЕЖНОСТІ ВІД КІЛЬКОСТІ ОФОРМЛЕНИХ МИТНИХ ДЕКЛАРАЦІЙ МИТНИМ ПОСТОМ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.35546/kntu2078-4481.2022.3.3

Ключові слова:

митне оформлення, митний пост, митні платежі, експорт, імпорт, транзит, митна декларація, прогнозування, математична модель, множинна регресія, вибіркові параметри моделі.

Анотація

В роботі розглянуто питання прогнозування отримання митних надходжень від сплати митних платежів в залежності від кількості оформлених митних декларацій в різних митних режимах. Митна сфера є однією із надважливих галузей у необхідності прийняття негайних та оперативних рішень, які стосуються економічних змін щодо перетину державного митного кордону та оформлення митних декларацій. Для детального аналізу та можливості виконання прогнозу митних надходжень митним постом використані матеріали щодо результатів діяльності одного з митного постів м. Києва. На практиці при дослідженні економічних явищ, що стосуються митного обкладання товарів при їх ввезенні (імпорт) і вивезенні (експорт) та процесів сплати митних платежів спостерігаються зміни в цих явищах під впливом не одного, а декількох факторів, отже вивчення змін які відбуваються є актуальною задачею. Представлено математичну модель прогнозування митних надходжень від сплати митних платежів. Для успішної побудови математичної моделі прогнозування митних надходжень застосовується метод оцінювання параметрів моделі та враховуються особливості наданої митним постом економічної інформації, з метою кількісного вимірювання взаємозв’язків між досліджуваними процесами (кількісний показник митних надходжень в залежності від кількості оформлених митних декларацій в різних митних режимах) і можливістю подальшого прогнозування. Економічно правильна постановка задачі та можливість подальшої інтерпретації отриманих результатів являються важливими складовими успіху дослідження поряд із логічно правильним формальним застосуванням наявного математичного інструментарію. Проведено кількісний аналіз роботи особового складу одного з відділів митного оформлення митного поста для можливості прогнозування суми надходження податків і зборів в залежності від нарахованих митних платежів. Наведено інтерпретацію оцінок параметрів моделі.

Посилання

Про затвердження положень про Державну податкову службу України та про Державну митну службу України (із змінами та доповненнями) від 2 березня2015 р. № 1153 і від 7 березня 2022 р. № 216 : Постанова Кабінету Міністрів України від 16.03.2022 р. № 291. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/291-2022-п#Text.

Митна справа: підруч. / А. І. Крисоватий, С. Д. Герчаківський, О. Б. Дем’янюк та ін. ; за ред. А. І. Крисоватого. Тернопіль : ВПЦ «Екон. думка ТНЕУ», 2014. 540 с.

Баранов С. О. Митне право України : навчально-методичний посібник. Одеса, 2017. 375 с.

Прокопенко В. В. Виконання митних формальностей при переміщенні товарів через митний кордон України різними видами транспорту : монографія. Дніпро : Ун-т митної справи та фінансів. 2018. 336 с.

Найденко О.Є., Тихомирова Д.В. Роль митних платежів в митній політиці. Інфраструктура ринку. Випуск 60. Ст. 180-185. URL: http://market-infr.od.ua/journals/2021/60_2021/34.pdf

Дубовик О., Мартинюк І. ФіскальнаефективністьмитнихплатежіввУкраїні. URL: http://dspace.oneu.edu.ua

Доходи держбюджету України. URL: https://index.minfin.com.ua/ua/finance/budget/gov/income/(дата звернення: 05.12.2022)

Порівняльний аналіз фіскального ефекту від застосування інструментів уникнення оподаткування в Україні: нові виклики. URL: https://case-ukraine.com.ua/content/uploads/2020/09/CASE_Tax-avoidance.pdf

Наконечний С.І. Економетрія: підручник / Наконечний С.І., Терещенко Т.О., Романюк Т.П. К.: КНЕУ, 2004. 520 с.

Майбородіна Н.В. Економетрика: навчальний посібник / Майбородіна Н.В. Ніжин: ПП Лисенко М.М., 2021. 280 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-04-10