ОБҐРУНТУВАННЯ ТЕХНІКО-ТЕХНОЛОГІЧНИХ РІШЕНЬ СТВОРЕННЯ ОПТИМАЛЬНОГО МІКРОКЛІМАТУ В ПТАХІВНИЦЬКОМУ ПРИМІЩЕННІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.35546/kntu2078-4481.2022.2.4

Ключові слова:

мікроклімат, приміщення, параметри, вентиляція, обігрів, освітлення, послід

Анотація

У статті наводиться обґрунтування техніко-технологічних рішень створення оптимального мікроклімату в птахівницькому приміщенні. Оптимальний мікроклімат у приміщенні сприяє найбільш повному прояву фізіологічних можливостей організму птиці та отриманню максимальної продуктивності. Вентиляція забезпечує доступ свіжого повітря, а також видаляє з пташника надмірну вологу, потенційно шкідливі газоподібні речовини та продукти обміну, що знаходяться у повітрі. Всі вентиляційні системи призначені для припливно-витяжних операцій з видалення відпрацьованого і припливу свіжого повітря із зовнішнього середовища. Оптимальний температурний режим має велике значення для продуктивної птиці особливо в перші тижні життя і забезпечується системами обігріву та охолодження. Здійснюють обігрів або всього залу, або в поєднанні з локальними обігрівачами. Як енергоносії використовують електроенергію, природний газ або пропан, іноді солярку, торф, буре вугілля. Моделі з вентиляторами радіатора дуже ефективні для використання в комплекті з розсікачами і шлангом, через який тепло може бути спрямоване в різні сторони в площі пташника. . Інтенсифікація технологій виробництва яєць (і м'яса бройлерів) призвела до ізоляції птиці від природного зовнішнього середовища та вмісту у безвіконних пташниках з регульованим мікрокліматом та штучним освітленням. Для освітлення приміщень найбільш поширеними джерелами освітлення є лампи розжарювання та люмінесцентні лампи. Світлодіодні лампи є енергозберігаючими джерелами освітлення підвищеної яскравості, що характеризуються низьким споживанням енергії. Використання ефективної стрічкової системи послідовидалення дозволяє скоротити витрати на технічне обслуговування та електроенергію. Влаштування приймальної шахти під будівлею пташника для накопичення та підсушування посліду виключає виникнення пилу та забезпечує чистоту завершення роботи на ділянці видалення посліду.

Посилання

Болтянський Б. В. Енерго- та ресурсозбереження в тваринництві: підручник / Б. В. Болтянський та ін. К.: Видавничий дім «Кондор», 2020. 410 с.

Komar A. Definition of priority tasks for agricultural development. Abstracts of XIV International Scientific and Practical Conference. «Multidisciplinary research». Bilbao, Spain 2020. Рр. 431–433.

Jess Campbell et al. Keeping birds cool costs down in summertime heat. Auburn University in association with the US poultry and egg association. Iss. No 48. 2007. URL: http://www.aces.edu/ poultryventilation/documents/Nwsltr-48_KeepBirdsCoolCostsDown.pdf

Драганов Б. Х. Оптимизация энергосберигающих систем / Б. Х. Драганов, В. В. Козырский. Киев: ФОП “Пилипенко О.М.”, 2010. 176 с.

Скляр Р. В. Машини, обладнання та їх використання в тваринництві: підручник / Р. В. Скляр та інш. К.: Видавничий дім «Кондор», 2019. 608 с.

Болтянський Б. В.Порівняльний аналіз систем вентиляції в птахівництві. Збірник тез доповідей XХІІІ Міжнародної наукової конференції «Сучасні проблеми землеробської механіки» МОН України, НУБІП України, Житомирський агротехнічний фаховий коледж. Київ. Житомир. 2022. С. 123–126.

Skliar R. V. Basic elements of a process line for anaerobic-aerobic treatment of pig complex manufactures. Технічний прогрес у тваринництві та кормовиробництві: IX Міжнародна науково-технічна конференція. Глеваха-Київ, 2020. С. 89–91.

Скляр О. Г. Дослідження способів утилізації відходів птахівництва і тваринництва. Сучасні проблеми та технології аграрного сектору України: Зб. наукових-праць. Ніжин, 2019. Вип. 12. С. 298–304.

Рябініна О. В., Іщенко Ю. Б., Кульбаба С. В. Оптимальні параметри мікроклімату в пташнику та їх контроль. Птахівництво. Україна. 2019. № 10. С. 20–22.

Григоренко С. М., Скляр Р. В. Конверсії вторинної сировини в повноцінну продукцію сільського господарства. Технічне забезпечення інноваційних технологій в агропромисловому комплексі: Мат. ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. Мелітополь: ТДАТУ, 2020. С. 284–290.

Вибір ефективної LED-лампи. Наше птахівництво. 2020. № 6. С. 32–34.

Григоренко С. М. Адаптивні методи утилізації відходів птахівництва. Науковий вісник ТДАТУ. Мелітополь: ТДАТУ, 2021. Вип. 11. Т. 1.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-04-10