СТРАТЕГІЧНІ ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ АПК УКРАЇНИ НА МІЖНАРОДНОМУ РИНКУ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.35546/kntu2078-4481.2022.2.13

Ключові слова:

розвиток, агропромисловий комплекс (АПК), міжнародний ринок, експорт, імпорт

Анотація

В умовах глобалізації економіки, високого рівня мінливості зовнішнього середовища та посилення галузевої конкуренції аграрний бізнес залишається важливою складовою національної економіки та рушієм розвитку на зовнішніх ринках. Саме тому, в статті досліджено питання розвитку агропромислових компаній України на міжнародному ринку у рамках визначення їх стратегічних перспектив. Авторські результати дослідження ґрунтуються на опрацюванні значної кількості джерел відкритого доступу, наукових робіт вітчизняних та зарубіжних вчених, а також нормативно-правових актів. Проведене дослідження, що викладене у статті, надає можливість визначити, що до початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України вітчизняний сектор виробництва аграрної продукціє вважався ключовим гравцем на світовому ринку та щорічно нарощував дохід від здійснення експортної діяльності. Окреслено основні тенденції та ключові проблеми розвитку вітчизняного сектору АПК, який більшою мірою орієнтований на реалізацію сировини, що є негативним фактором. Охарактеризовано актуальний стан функціонування та тенденції розвитку галузі АПК на глобальному ринку, що передбачає постійні цінові коливання, перевищення пропозиції над попитом та вимагає дотримання міжнародних стандартів якості та безпечності продукції. Досліджено вплив війни на функціонування вітчизняного сектору агропромисловості та виявлено, що через воєнні діє втрачено велику кількість посівних площ і поголів’я птахів та великої рогатої худоби на півдні України, розірвано логістичні сполучення, зруйновано та пошкоджено виробничі потужності і заміновано поля на територіях бойових дій. Як результат окреслено основні цілі та стратегічні перспективи розвитку АПК України до яких відносяться диверсифікація логістичних сполучень з країнами-експортерами, забезпечення високого рівня якості продукції, відповідно до міжнародних стандартів, створення доданої вартості продукції АПК за рахунок переробки сировини та підвищення рівня державного сприяння розвитку сектору АПК.

Посилання

Державна служба статистики України. URL: https://www.ukrstat.gov.ua/ (дата звернення: 03.12.2022)

Пітель Н.Я. Проблеми розвитку експорторієнтованої діяльності аграрної сфери економіки України. Агросві. 2019, № 16 .URL: http://www.agrosvit.info/pdf/16_2019/5.pdf (дата звернення: 05.12.2022)

Food and Agriculture Organization. URL: https://www.fao.org/home/en (дата звернення: 07.12.2022)

Національна рада з відновлення України від наслідків війни. Проект Плану відновлення України. URL: https://www.kmu.gov.ua/storage/app/sites/1/recoveryrada/ua/new-agrarian-policy.pdf (дата звернення: 08.12.2022)

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-04-10